You are here: Home » Zdravlje » Bol u stomaku – simptomi i prirodni lekovi

Bol u stomaku – simptomi i prirodni lekovi

Bol odnosno grčevi u stomaku se povremeno javljaju iz različitih razloga, među kojima su najčešći gasovi, trovanje hranom, loše varenje i proliv. U nekim slučajevima bol se može javiti i usled čira, problema s jetrom, menstrualnih problema, itd.

Bol u stomaku se najčešće javlja sa desne strane, leve strane, oko i ispod pupka, a zatim i pri mokrenju, naprezanju disanju itd. Naravno bol u stomaku je kod nekih žena i simptom trudnoće.

Ne morate da idete u apoteku kako biste ublažili bol. Lek možete potražiti i među sastojcima u vašoj kuhinji. U ovom članku ćete pročitati koji domaći lekovi leče bol u stomaku.

Bol u stomaku je čest zdravstveni problem koji pogađa ljude svih uzrasta i javlja se iz različitih razloga. Postoji nekoliko uzroka oštrog, ozbiljnog iili blagog bola u stomaku. Najčešći su loše varenje, trovanje hranom, alergija na hranu, čir, konstipacija, stomačni virus, gasovi, diskus hernija,

Kronova bolest, urinarne infekcije, upala slepog creva, itd. Ako je bol isuviše oštar i akutan, obratite se lekaru. Kako biste ublažili bol, upotrebite neki od domaćih lekova na ovom spisku.

Bol u stomaku simptomi i prirodni lekovi

Domaći lekovi za bol u stomaku

Pepermint

Pepermint veoma efikasno ublažava bol u stomaku. Žvaćite nekoliko listova peperminta ili skuvajte čaj od njih ako patite od bolova u stomaku. Zagrejte šolju vode i dodajte nekoliko listova peperminta. Kuvajte nekoliko minuta, procedite i popijte. Pepermint takođe poboljšava varenje, povećava apetit i zaustavlja menstrualne grčeve.

Sok od aloja vere

Aloja vera leči mnogobrojne zdravstvene probleme jer ubija bacile. Ako patite od gastrointestinalnih problema, pijte pola šolje soka od aloja vere. Ovaj sok se naročito preporučuje za lečenje dijareje, zatvora, gasova, grčeva i nadutosti.

Limunova voda

Sok od limuna s toplom vodom ublažava bol u stomaku. Iscedite pola limuna u čaši vode, promešajte i popijte. Ako nemate limun, možete upotrebiti sok od limuna.

Soda bikarbona

Soda bikarbona spada u supstance pod nazivom antacidi. Antacidi su natrijumovi bikarbonati koji mogu izlečiti probleme sa želucem. Rastvorite supenu kašiku sode bikarbone u toploj vodi i odmah popijte kako biste dobili trenutne rezultate.

Đumbir

Budući da ima antiinflamatorna svojstva i mnoge druge zdravstvene prednosti, đumbir je veoma delotvoran kod bola u stomaku. Svež đumbir ima jače dejstvo od sušenog. Ubacite nekoliko komadića đumbira u toplu vodu, procedite i pijte. Ako ne podnosite začinjenu hranu, probajte đumbir u obliku raznih suplemenata koje možete kupiti u većini prodavnica zdrave hrane.

Obloga od toplog pirinča

Tretiranje bolnog mesta toplotom efikasno ublažava bol. Ako nemate termofor, upotrebite pamučnu krpu i pirinač. Zagrejte šoljicu pirinča i sipajte ga u pamučnu krpu, koju ćete vezati i staviti na stomak. Nemojte je vezati previše čvrsto. Stegnite taman toliko da zrna pirinča mogu da se pomeraju. Takođe, ako je obloga previše vruća, sačekajte minut-dva da se ohladi. Dodajte nekoliko sušenih cvetova lavande ili kamilice kako biste osetili miris.

Uzmite probiotike

Probiotici su dobre bakterije koje poboljšavaju rad digestivnog sistema i zaustavljaju rast štetnih bacila, virusa i bakterija u želucu. Ako vas boli stomak povećajte unos probiotika. Jedan od najboljih probiotika je jogurt. Pomešajte jogurt, šoljicu vode, dodajte malo soli i kardamon u prahu kako biste poboljšali ukus. Zatim dodajte malo mlevenog korijandera. Pijte posle svakog obroka.

Ublažite bol limunom

Hlorovodonična kiselina razlaže i vari hranu. Sok od limuna stimuliše proizvodnju ove kiseline u želucu i samim tim poboljšava varenje. Osim toga, sok od limuna hidrira organizam, što je još jedan važan korak u otklanjanju bola u stomaku. Postoji mnogo načina za pripremu soka od limuna. Ako volite slatkokiseli ukus, dodajte sok od limuna u čašu tople vode i malo meda. Ako više volite slani ukus, dodajte komadić soli u sok umesto meda. Takođe možete pomešati i sok od peperminta i nekoliko kapi soka od đumbira za još bolje rezultate.

Recite zbogom gasovima

Da li ste znali da je soda bikarbona osnovni sastojak antacida koje kupujete u apoteci da biste se oslobodili bola u stomaku? Previše hlorovodonične kiseline ne pomaže varenju, već stvara gasove koji uzrokuju velike bolove. Soda bikarbona neutralizuje efekte kiseline kada je uzimate s hranom.U čašu vode dodajte 2 supene kašike sode bikarbone, malo soka od limete i komadić soli. Ispijte odjednom. Ova mešavina uklanja gasove i osećaćete se bolje kada je popijete.

Lek od đumbira

Đumbir sadrži jedinjenja gingerole i šogaole, koji čiste creva i oslobađaju vas bola u stomaku. Đumbir je vodeća biljka kada je reč o ovom problemu. Možete ga koristiti na više načina. U ove svrhe jedino svež đumbir daje rezultate. Možete pripremiti aromatičnu šolju čaja od đumbira tako što ćete dodati sitno narendani đumbir u vodu, kuvati nekoliko minuta, a potom skloniti s vatre. Zatim procedite, dodajte med po ukusu i uživajte. Ovaj čaj leči mučninu, gorušicu i razna zapaljenja. Takođe možete žvakati posoljene sitne komadiće đumbira kad god osetite bol u stomaku.

Žvaćite semenke komorača

Semenke komorača se u Indiji tradicionalno jedu posle svakog obroka kako bi se izbegla pojava lošeg varenja. U njima se nalazi esencijalno ulje anetol, koje leči upalu, grčeve i gasove. Možete žvakati supenu kašiku ovih semenki posle svakog obroka. Postoji još jedan način njihove upotrebe. Kuvajte semenke komorača u vodi nekoliko minuta, a potom poklopite posudu na 8 do 10 minuta. Procedite i vaš čaj od semenki komorača je spreman. To je čarobni napitak za dobro varenje.

Pomoć ajovana

Plodovi ajovana se takođe koriste kao pomoć kod bolova u stomaku. Vlakna i minerali koje ova biljka sadrži ublažavaju gasove, mučninu i nadutost jer ubijaju patogene bakterije koje stvaraju ove probleme. Baš kao i semenke komorača, i ova biljka se može žvakati posle svakog obroka, naročito posle obilnih obroka i teške hrane. Možete napraviti i sok od ajovana kuvanjem ovih plodova u šoljici vode nekoliko minuta. Nemojte ga piti dok je previše vruć, već sačekajte da se ohladi.

Jabukovo sirće kao spas

Ako konzumirate jabukovo sirće svaki dan ili kad god vas boli stomak, možete ublažiti problem. Sirćetna kiselina koja se nalazi u njemu veoma uspešno leči gasove i loše varenje. Ovo moćno sirće takođe ubija štetne bakterije. Dodajte nekoliko kašika neprerađenog jabukovog sirćeta u čašu vode i pijte redovno pre svakog obroka kako biste poboljšali varenje.