Bonžita, jedna od najomiljenijih užina iz detinjstva, čuvena musli štanglica slatkog ukusa i puna hranljivih sastojaka. Bonžitu vole osobe svih uzrasta, od male dece do odraslih, a česti je međuobrok sportistima i ljudima koji su veoma aktivni ili su stalno u pokretu. Bonžita je odličan brz izvor energije i korisnih nutrijenata, a istovremeno mnogo zdraviji i lekovitiji izbor od obične čokoladice, drugih slatkiša i grickalica.
Osim što je praktična kao usputna hrana, dodatak energije za trening ili prosto sladak zalogaj, bonžita je puna zdravih sastojaka, koji su čovekovom organizmu svakodnevno potrebni.
Lekoviti sastav bonžite
Bonžita je jedan od najboljih izbora kada je reč o slatkišima, posebno ako je pripremamo sami. Ona jeste visokokalorična zbog svih sastojaka koje sadrži, no oni su u isto vreme organizmu korisni i potrebni. Zato je dovoljno pojesti jednu štanglicu i njome podmiriti trenutne energetske i nutritivne potrebe. Bonžita sadrži grupe hranljivih materija koje su neophodne za energiju i dodatnu ishranu organizma. Njena osnova su žitarice, semenke i sušeno voće, a obe grupe su izvor brojnih lekovitih i korisnih materija.
Žitarice – Bonžita se najčešće priprema sa ražanim ili ovsenim pahuljicama, koje imaju puno prednosti za naše zdravlje. Raž je bogata ugljenim hidratima, proteinima i biljnim vlaknima, zbog čega je odlična za probavu i pomaže u regulaciji telesne težine. Ražane pahuljice sadrže i dosta kalijuma, fosfora, kalcijuma, magnezijuma, natrijuma, sumpora, cinka, mangana, bakra, gvožđa i joda, kao i vitamine B i E. Obezbeđuju dug osećaj sitosti i obskrbljuje organizam energijom i drugim korisnim nutrijentima. Ovas je takođe odlična hranljiva žitarica, koja se široko upotrebljava u ishrani, posebno za pripremu zdravog doručka u vidu muslija ili kaše.
Semenke – Semenke koje se takođe nalaze u sastavu ove ukusne grickalice, poput ljuštenih semenki bundeve i semena suncokreta, predstavljaju pravi rezervoar lekovitih sastojaka. Semenke bundeve su odličan izvor korisnih minerala, kalijuma, kalcijuma, bakra, gvožđa, cinka, kao i vitamina K. One sadrže značajnu količinu važnih omega 3 masnih kiselina, koje su telu neophodne za pravilan rad i zdravlje srca i regulaciju krvnog pritiska. One su i bogat izvor vlakana i proteina, štite od dijabetesa i snižavaju holesterol. Seme suncokreta je izuzetno bogato vitaminima, belančevinama i zdravim i korisnim biljnim uljima. Ono je izrazito korisno za nervni sistem, kardiovaskularno zdravlje, a smatra se da ima i antikancerogena svojstva.
Suvo voće – Suvo voće je izvrstan izvor hranljivih materija i posebno je dobra zamena za nezdrave slatkiše, jer sadrži prirodni voćni šećer. Zbog toga se preporučuje u svačijoj ishrani, a posebno dece, adolescenata i sportista. Ono sadrži sve hranljive materije kao i sveže voće, a njegova nutritivna vrednost je veća, jer sadrži više minerala i prava je energetska bomba. Većina suvog voća je odlična za probavni sistem i uopšte blagotvorno deluje na čitav organizam, obezbeđujući mu savršenu dozu korisnih nutrijenata. Suve kajsije, koje su jedan od sastojaka omiljene bonžite, bogate su beta karotenom i kalijumom, zbog čega su odlične za regulaciju krvnog pritiska, neguju kožu i jačaju organizam.
Recepti za domaću bonžitu
Bonžita je jedan od najpopularnijih proizvoda u našoj zemlji, omiljena užina generacijama unazad. Svakako je još slađa i zdravija kada dolazi iz domaće kuhinje. Sledi nakoliko recepata za pripremu bonžite u kućnoj varijanti.
Klasična domaća bonžita – Ovu popularnu slatku grickalicu možemo da napravimo i sami, a za to su nam potrebni dobri i zdravi sastojci. Bonžita je dobar izbor za zdravu užinu, deo obroka ili dezert. Potrebni su sledeći sastojci:
- 130 gr ražanih pahuljica
- 40 gr sušene jabuke
- 40 gr suvih kajsija
- 30 gr sušenih brusnica
- 30 gr suvog kokosa
- 30 gr semena bundeve
- 2 kašike semena suncokreta
- 80 gr smeđeg šećera
- 80 gr putera
- 2 kašike meda
Istopiti puter na laganoj vatri, pa umešati šećer i med. Pustiti da mešavina provri i odmah skloniti sa vatre, pa u smesu dodati mešavinu sitno iseckanog suvog voća, semenki i pahuljica. Puterom premazati pleh za pečenje, pa masu rasporediti po plehu i izravnati. Peći oko dvadeset minuta na 180 stepeni. Gotovu bonžitu ohladiti i čuvati u zatvorenj kutiji.
Veganska bonžita bez pečenja – Evo još jedne varijante za pripremu ovog zdravog slatkiša, koja je česta i u vegeterijanskoj i veganskoj kuhinji. Potrebno je:
- 100 gr kornfleksa
- 100 gr ekspandiranog pirinča
- 50 gr susama
- 50 gr badema
- 50 gr bundevinog semena
- 30 gr semena suncokreta
- 30 gr brusnica
- 30 gr suvog grožđa
- 3 kašike ječmenog slada
Zagrejati slad da se rastopi pa pomešati sa svim sastojcima, rasporediti smesu u pleh sa papirom za pečenje, izravnati i pritisnuti nečim, pa staviti u frižider da se stegne par sati. Iseći na štangle i čuvati u frižideru.