You are here: Home » Recepti » Liker od malina – lekovitost i recepti

Liker od malina – lekovitost i recepti

Osim standardnih specijaliteta poput slatkog, džema i sokova, sve više domaćica za svoju zimnicu priprema i voćne likere. Ovi likeri se prave veoma lako i najčešće im se dodaju rakija ili konjak.

U nastavku ćete saznati nešto više o lekovitim svojstvima likera od maline, a pokazaćemo vam i nekoliko recepata kako sami da napravite ovaj liker.

Liker od malina - lekovitost i recepti

Lekovitost

Maline su se oduvek koristile kao hrana i kao lek. One su bogate vitaminima C i E, fruktozom, glukozom, organskim kiselinama, taninima i drugim korisnim sastojcima. Iako je malinu najbolje jesti svežu, liker i ostali proizvodi od maline takođe sadrže lekovita svojstva i mogu da pomognu u lečenju raznih zdravstvenih problema.

Liker od malina je dobar u borbi protiv virusa i za snižavanje nivoa šećera u krvi. Ako redovno budete konzumirali liker od malina, vaš imunitet će biti jači i nećete imati problema sa lošim varenjem i tvrdom stolicom. Istraživanja su pokazala da ovaj liker može da deluje preventivno i u borbi protiv raka i da spreči umnožavanje kancerogenih ćelija.

Recept 1

Sastojci:

1 kg malina

1 kg šećera

1 l domaće rakije ili konjaka

Način pripreme:

Najpre pripremite maline koje nisu oštećene. Operite ih i ostavite ih da se suše. Zatim, uzmite jednu veću teglu i u nju poređajte prvo red malina, a zatim red šećera i ponavljajte proceduru sve dok ne potrošite sve sastojke. Na kraju nalijte rakiju ili konjak i zatvorite teglu. Pustite da tegla stoji na toplom mestu 21 dan, ali nikako je nemojte izlagati direktnim sunčevim zracima. Takođe, potrebno je da svakog dana protresete teglu nekoliko puta. Nakon 3 nedelje šećer bi trebalo da bude već potpuno rastopljen, pa ocedite voće pomoću gaze ili cediljke. Na taj način dobićete liker od malina koji treba da naspete u sterilisane flaše. Držite flaše na mračnom i hladnom mestu, a najbolje bi bilo da liker odstoji još neko vreme pre nego što počnete da ga konzumirate. Preporučuje se da maline stavite u zamrzivač i da ih iskoristite kasnije za pravljenje nekog kolača.

Recept 2 (Bakin liker od malina)

Sastojci:

1 kg svežih malina

½ kg šećera

0,5 l alkohola (96%)

0,3 l vode

7 isitnjenih koštica trešnje

Sok i kora od ½ limuna

Način pripreme:

Najpre pomešajte koštice trešanja sa šećerom, vodom i sa sokom od limuna, pa prokuvajte smesu i prelijte je preko malina. Pustite da smesa odstoji 24h, a zatim je još jednom prokuvajte i pustite da se ohladi. Na kraju dodajte alkohol i procedite liker, pa ga naspite u sterilisane flaše. Liker od malina možete odmah konzumirati, ali najbolji ukus će biti ako pustite da malo odstoji.

Recept 3 (Liker od malina sa crnim vinom)

Sastojci:

1 kg malina

½ kg šećera

½ l crnog vina

100 ml ruma

1 kašičica cimeta

Nekoliko karanfilića

Način pripreme:

Izgnječite maline i prelijte ih crnim vinom. Stavite ih u staklenu teglu i držite 5 dana na hladnom mestu, a svaki dan ih promešajte. Nakon pet dana, prespite maline sa vinom u šerpu, pa dodajte šećer, karanfilić i cimet. Kuvajte petnaestak minuta, a zatim ohladite i dodajte rum. Procedite liker kroz cediljku ili gazu, a kada se ohladi možete ga nasuti u flaše koje ste prethodno sterilisali. Držite flaše sa likerom na suvom i hladnom mestu.

Recept 4

Sastojci:

1 kg malina

½ kg šećera

50 g vanilin šećera

4 štapića cimeta

700 ml rakije

100 ml vode

Način pripreme:

Operite maline, prosušite ih i stavite u staklenu teglu. Dodajte šećer i vanilin šećer, a onda naspite rakiju i sve promešajte. Nakon toga, u teglu dodajte i štapiće cimeta. Držite teglu na toplom i sunčanom mestu, a povremeno promešajte sadržaj. Nakon mesec dana procedite tečnost u staklene flaše i vaš liker od malina je gotov.