You are here: Home » Zdrava hrana i napici » Marakuja voće – kako se jede i za šta je dobro

Marakuja voće – kako se jede i za šta je dobro

Marakuja (lat. Passiflora edulis) potiče iz Kolumbije, ali gde god da se uzgaja ima sopstveni naziv. Nazivaju je passion fruit, markisa, grenadila… Marakuja se uzgaja i u Brazilu gde smatraju da ima afrodizijačka svojstva. Uspeva i na nadmorskoj visini od 2400 m na Andima. Nazivi zavise i od boje ploda, jer kora može biti zelena, crvena ili ljubičasta. Kora je glatka, a plod ima oblik loptice ili jajeta.

Ne možemo ga uporediti sa nekim drugim voćem jer je ukus potpuno nesvakidašnji. Konzumira se tako što se plod preseče na pola, a zatim se unutrašnjost jede kašičicom. Interesantno je da cvet marakuje postoji u hrišćanskoj simbolici, gde on predstavlja muke raspetog Hrista.

Postoje dve vrste marakuje. Prva je zlatna marakuja (svetložute je boje) koja raste i do veličine teniske loptice i ima poluprovidnu koru, mekanu na dodir. Marakuja koje ima na našem tržištu je ljubičasta, i ona je veličine loptice za pingpong. Slađa je od zlatne marakuje, i jačeg je ukusa i arome.

Marakuja voće - kako se jede i za šta je dobro

Upotreba marakuje

Marakuja se najviše koristi u ishrani, ali ima je i u kozmetičkoj industriji. Sastojci marakuje su hidrirajući, pa ih ima u raznim gelovima za tuširanje, šamponima i kremama. U  kuhinji se koristi često.

Kako se jede marakuja?

Glavni način konzumacije je da je jedemo svežu. Zreo plod se preseče na pola i jede se kašičicom. Marakuju, poput banane, ne treba brati zrelu. Kada skroz sazri, plod marakuje gubi na sočnosti i slatkoći.

Listovi marakuje mogu se koristiti kao čaj i on ima lekovita svojstva. Pored konzumiranja sveže, plod marakuje je idealan sastojak različitih poslastica – sladoleda, kremova, želea, pudinga.

Čizkejk od marakuje (za 3 osobe). Za pravljenje čizkejka potrebno je pripremiti: 150 gr puter keksa, 40 gr istopljenog putera, 1 kašika šećera, 300 gr krem sira, 200 ml slatke pavlake, 3 kašike šećera u prahu i 6 plodova marakuje. Keks, puter i kašiku šećera izmešati. U kalupe (3 manja kalupa) usuti smešu i lepo je rasporediti kašikom. Dok se smeša u kalupima hladi, u zasebnoj posudi pomešati krem sir sa šlagom od slatke pavlake, šećer u prahu i meso 6 marakuja. Malčice voća ostavite za ukrašavanje. Preko baze u kalupima sipati smešu i posuti sa malo marakuje. Kolač staviti u frižider kako bi se ohladio.

Panakota od kosovog mleka i marakuje (za 2 osobe). Sastojci za ovaj recept su: 400 ml kokosovog mleka, 3 kašike šećera, 2-3 komadića limunove kore (savet je da koristite organski limun ili da neorganski potopite u rastvor vode i soda bikarbone na 20 minuta), 1 kesica želatina u prahu i 1 marakuja. Sa strane izdvojiti pet kašika kokosovog mleka, pa sipati u njega želatin koji treba da  nabubri. Ostatku mleka dodati šećer i koru limuna i to mešati na laganoj vatri dok ne proključa. U tu smesu dodati želatin koji je nabubrio. Presuti smešu u staklene čaše koje su prethodno pokvašene vodom i staviti ih u frižider. Nakon 2 sata izvaditi panakotu iz kalupa i smestiti je u posudu sa nekoliko cm tople vode. Posle nekoliko trenutaka, kada ivice popuste, panakotu prebaciti na tanjir.

Lekovita svojstva marakuje

Južnoamerikanci vekovima koriste marakuju kao lekovitu biljku. Bogata je limunskom i jabučnom kiselinom, amilopektinom, flavonoidima, vitaminima C i B6 , gvožđem i kalijumom. Ceđeni sok od marakuje je izuzetno lekovit za smirenje.

Čaj od listova marakuje se koristi kako bi izlečio nesanicu i smirio epilepsiju, a ima i svojstva koja odagnjavaju bol. Marakuja sadrži sastojke koji imaju antidepresivno dejstvo. Ovaj čaj ublažava stres, nervozu i simptome anksioznosti. Čaj je dobro piti pred spavanje, jer ima umirujuće dejstvo i lakše ćete zaspati. No, ako ste pod stresom danima, možete ga piti i tokom celog dana.