Bubuljice na licu su jedan od najučestalijih kožnih problema, koji sam po sebi nije opasan, no svakako je veoma neugodan I želimo da ga se rešimo na brz I efikasan način. Bubuljice su uglavnom simptom ili posledica unutrašnjih faktora, odnosno funkcija našeg tela. One nisu nužno povezane sa higijenom kože lica, iako ih može podstaknuti prljavština koju prenosimo rukama, već mogu ukazivati na različita stanja našeg organizma.
Bubuljice su odraz različitih hormonskih promena, te se najčešće javljaju u pubertetu, ali i kao posledica loše ishrane, načina života i stresnih situacija. Hormonski disbalans pojačava lučenje sebuma, usled čega se pore na koži lica skupljaju i zatvaraju, što predstavlja savršenu podlogu za bakterijsku infekciju.
Tretmani protiv ove neprijatne pojave su mnogobrojni, a za početak svakako treba voditi računa o pravilnoj higijeni lica. To podrazumeva redovno čišćenje lica, ali nikako nema potrebe za preterivanjem. Čišćenje lica više od pet puta dnevno isušuje kožu i izaziva lučenje masti, što stvara potpuno suprotan efekat. Važno je koristiti blaga sredstva, koja neguju kožu i ćuvaju njenu prirodnu elastičnost, dok istovremeno umanjuju infekciju i delotvorno leče upaljena mesta. Neinvazivni prirodni recepti su najbolji izbor za tretiranje ovog problema.
Prirodni recepti i preparati protiv bubuljica na licu
Ulje čajnog drveta – Ulje čajevca ima efikasno antibakterijsko svojstvo, a istovremeno deluje veoma nežno na osetljivu kožu lica i ne izaziva iritaciju. U posudu sa malo vode sipajte nekoliko kapi ulja čajevca, natopite vatu i jednostavno očistite lice. Redovna upotreba ovog prirodnog tonika rešava problen nečistoće lica na duže staze.
Jabukovo sirće – Jabukovo sirće doslovno ubija bakterije i uspostavlja ravnotežu pH vrednosti kože, što je čini otpornijom na infekcije. Takođe sakuplja višak masnoće i održava optimalnu vlažnost. Nanesite jabukovo sirće na vatu i pažljivo očistite lice, a zatim isperite čistom vodom. Nemojte preterivati, kako ne bi došlo do pojačanog lučenja sebuma usled isušivanja kože.
Maska od meda i cimeta – Napravite prijatnu mirisnu masku koja deluje umirujuće na kožu i uspešno smanjuje upalu iziritirane kože. Aplicirajte ovu mešavinu na čistu kožu lica pred spavanje, kao noćnu masku, i prve pozitivne rezultate ćete uočiti već za nedelju dana.
Maska od svežih krastavaca – Sveži krastavac nije bez razloga verni saveznik u tretmanu kože lica. On čisti i umiruje iritacije na koži, te se zbog toga preporučuje i kao efikasan tretman u borbi protiv bubuljica na licu.
Čaj od nevena – Ova lekovita biljka je poznata između ostalog i zbog svog efikasnog antiseptičkog svojstva i zato je izvrsna preporuka za tretiranje neugodnih upala na licu. Ekstrat nevena se često nalazi u sastavu preparata za negu kože, a vrlo delotvoran je i običan čaj od ove biljke. Upotreba je prijatna i laka. Potrebno je dva puta dnevno, najbolje ujutro i uveče, detaljno umiti lice čajem od nevena.
Aloe vera – Ova lekovita biljka pokazala se i izuzetno efikasna za rešavanje problema akni i bubuljica. Može se koristiti i sa drugim preparatima, kao dodatno sredstvo, ali sasvim dobro deluje i sama za sebe. Gelovi za lice sa ekstraktom biljke aloe vera biće jednako delotvorni kao i sama biljka. Upotrebljava se jednostavnom aplikacijim na upaljena mesta, na prethodno očišćenoj koži lica. Aloe vera deluje umirujuće, a ima i antiinflamatorno svojstvo, te je uspešna u borbi protiv bakterijskih infekcija.
Limunov sok – Limunov sok je uspešan lek protiv bubuljica iz više razloga. Pre svega, bogat je vitaminom C, pogodnim za sve tipove kože i citrusnom kiselinom koja uklanja mrtve ćelije i deluje kao svojevrsni piling. Još važinje, limunov sok deluje kao “sakupljač”, izazivajući kontrakciju tkiva i na taj način doslovno sakuplja i izvlači i neprijatnu bubuljicu. On je i prirodni izbeljivač kože, te efikasno umanjuje crvenilo. Upotreba limunovog soka u tretmanu bubuljica je jednostavna. Dovoljna je u proseku jedna supena kašika isceđenog limuna, tufer ili vata, kojom se lumunov sok nanosi na upaljeno mesto. Ukoliko koža zateže, preporučuje se da se limunov sok pomeša sa malo jogurta pre nanošenja.
Beli luk – Mnogobrojna lekovita svojstva belog luka su dobro poznata, a efikasan je i u prevenciji i lečenju problema sa bubuljicama na licu. Delotvoran je i u ishrani i kao preparat protiv akni, koji se može veoma jednostavno pripremiti. Izgnječite nekoliko čenova belog luka i potopite u vodu, i tako ostavite oko 10 minuta. Ni slučajno ne stavljajte beli luk direktno na kožu, bez prethodne dilutacije u vodi! Pokupite pamučnom vatom vodu sa belim lukom i pokrijte problematična mesta. Ukoliko ga koristite kao dodatak u ishrani, dovoljno je unositi dva do tri čena u toku dana.
Morska so – Rastvor morske soli je još jedan efikasan borac protiv ove neugodne pojave. Priprema se tako što se u 2 decilitra prokuvane obične vode naspe pola kašičice morske soli. Morska so isušuje kožu, te zato nikako ne treba preterivati sa prienom ovog preparata. Sasvim je dovoljno da nekoliko puta dnevno, uz pomoć tufera ili vate natopljene rastvorom morske soli, pažljivo očistite lice. On će brzo isušiti bubuljice i umanjiti masnoću sae kože, usled čega ona postaje i manje sklona pojavi novih upala.
Soda bikarbona – Alkalno svojstvo sode bikarbone uništava bakterije i sprečava neprijatna zapaljenja. Uz pomoć ove lako dostupne supstance možete napraviti efikasan piling, koji će očistiti kožu i umanjiti iritaciju. Pomešajte je sa malo vode i primenite je kao klasičan piling, nežnom masažom oko 2 minuta. Time će se ukloniti mrtve ćelije, a koža će biti očišćena i sveža. Obavezno temeljno umijte lice nakon tretmana.
Napomena: Vodite računa o svom licu na vreme i ne dozvolite da akne uzmu previše maha i da vam napravite velike probleme, jer će u tom slučaju često biti neophodno uklanjanje ožiljaka koje su one prouzrokovale. U prevenciji vam dosta mogu pomoći i razni pilinzi.