You are here: Home » Lekovite biljke » Rukola salata – lekovita svojstva i recepti

Rukola salata – lekovita svojstva i recepti

Rukola (Eruca sativa) je mediteranska zeljasta biljka koja raste širom sveta, ali se ipak najviše koristi u Evropi, Americi i Severnoj Africi. Po izgledu rukola dosta podseća na zelenu salatu i u bliskoj je vezi sa rotkvicama, karfiolom i keljom. Rukolu još nazivaju i raketa, riga ili rigula.

Rukola je veoma ukusna i aromatična salata, a može se jesti sama ili začinjena maslinovim uljem, parmezanom ili nekim drugim dodatkom. U ishrani je najbolje koristiti mlade listove rukole jer su manje gorki i sadrže mnogo hranljivih sastojaka.

Rukola salata - lekovita svojstva i recepti

Lekovita svojstva rukole

Rukola salata je lekovito povrće i niskokalorijska namirnica koja sadrži velike količine hranljivih materija. Ona je bogat izvor vitamina A, C i K i minerala poput kalijuma, gvožđa, kalcijuma i mangana. Za razliku od ostalih zeljastih biljaka, rukola sadrži nizak nivo oksalata, koji sprečavaju apsorpciju minerala u organizmu. Osim toga, rukola salata je bogata i biljnim vlaknima i drugim korisnim sastojcima.

Jača imunitet. Zahvaljujući velikoj količini antioksidanata, rukola jača odbrambeni sistem organizma i čini ga otpornijim na viruse, prehlade, ali i na neke ozbiljnije zdravstvene tegobe (srčani problemi, rak, prerano starenje). Rukola stimuliše telo da proizvodi više krvnih zrnaca i poboljšava opštu snagu i izdržljivost organizma. Smatra se prirodnim antibiotikom i naročito se preporučuje sportistima.

Jača kosti. Zahvaljujući vitaminu K, rukola pomaže u razvoju i jačanju kostiju. Takođe, nizak nivo oksalata i brojni minerali čine rukolu veoma zdravom za kosti. Ona može da leči osteoporozu, ali može da se koristi i za prevenciju ove i sličnih bolesti. Osim toga, rukola poboljšava i zdravlje zuba i očiju.

Jača moždane funkcije. Dokazano je da rukola jača moždane funkcije i da može da uspori razvoj Alchajmerove bolesti. Ova salata usporava starenje mozga zahvaljujući folatima, čiji nedostatak kod starijih ljudi dovodi do raznih kognitivnih smetnji.

Sprečava rak. Zahvaljujući fitohemikalijama koje proizvodi, rukola može da pomogne u borbi protiv raka dojke, prostate, grlića materice, jajnika ili debelog creva. Rukola ima sposobnost da spreči aktivnost kancerogenih ćelija.

Pospešuje probavu. Pošto sadrži velike količine biljnih vlakana, rukola doprinosi boljem varenju i omogućava redovno pražnjenje debelog creva. Ako redovno budete konzumirali ovu salatu nećete više imati problema sa zatvorom, gasovima i nadimanjem.

Poboljšava vid. Rukola sadrži karotenoide, prirodne pigmente koji poboljšavaju vid i usporavaju proces makularne degeneracije, koja dovodi do gubitka vida. Ako redovno konzumirate rukolu, odnosno unosite dovoljno karotenoida u ishranu, odložićete pojavu ovog klasičnog simptoma starenja.

Sprečava upale. Redovnim konzumiranjem rukole smanjićete rizik od pojave upalnih stanja u organizmu. Rukola salata sadrži bioaktivne komponente koje sprečavaju različite upale.

Pomaže kod mršavljenja. Rukola je niskokalorijska biljka koja može pomoći u gubljenju kilograma. Zahvaljujući vlaknima, rukola poboljšava probavu, ubrzava metabolizam i pruža osećaj sitosti duže vreme. Takođe, umanjuje potrebu za slatkišima i za masnom hranom i reguliše nivo šećera u krvi. Ona je bogata hranljivim materijama i zadovoljava mnogo nutritivnih potreba, pa svakako treba da je uključite u vaš dijetalni režim ishrane.

Prenatalno zdravlje. Rukola je idealan dodatak ishrani za trudnice, jer sadrži folate, a poznato je da oni smanjuju pojavu mentalnih defekata i poremećaja kod beba.

Metaboličko zdravlje. Rukola je bogat izvor vitamina B kompleksa, koji doprinose zdravlju ćelija i pokreću metabolizam. Ovi vitamini pomažu u obavljanju mnogih ćelijskih aktivnosti, kao što su proizvodnja energije, proizvodnja crvenih krvnih zrnaca, sinteza masti itd. Na taj način poboljšava se ćelijsko i metaboličko zdravlje.

Apsorpcija minerala. U odnosu na druge zeljaste biljke, rukola ima nizak nivo oksalata i na taj način pomaže da telo lakše i brže apsorbuje minerale iz hrane.

Recepti sa rukolom

Rukola salata – zdrava sirova

Sastojci:

  • 4 šolje rukole
  • 2 iseckana paradajza
  • 120 g sardina
  • 1 kašika maslinovog ulja
  • 2 kašike soka od limuna
  • 1 avokado
  • Malo soli

Način pripreme: Sve sastojke dobro operite i pomešajte, a onda začinite po vašem ukusu.

Čorba od rukole

Sastojci:

  • 200 g rukole
  • 4 kašike putera
  • 150 g iseckanog mladog luka
  • 1 l supe od povrća
  • 1 jaje
  • 2 kašike kisele pavlake
  • 1 kašika gustina
  • Biber i so

Način pripreme: Najpre propržite na puteru iseckani luk, a onda dodjate rukolu. Dinstajte nekoliko minuta, a onda dodajte supu, biber i so. Nakon što supa provri, smanjite temperaturu i kuvajte još pola sata. Umutite pavlaku, gustin i jaje i naspite u čorbu. Izmešajte dobro sve sastojke i vaša čorba je spremna.

Zelena salata: Da biste napravili ovu osvežavajuću i ukusnu salatu, pomešajte u činiji rukolu, zelenu salatu, peršun i radić. Nakon toga dodajte maslinovo ulje, biber, so i malo soka od limuna.

Pasta: U činiji pomešajte rukolu i sok od limuna, a zatim dodajte so i biber.. skuvajte testeninu i procedite je, a onda dodajte mešavinu rukole, sira i maslinovog ulja.

Salata sa sirom: Za ovu salatu potrebno je da pomešate svežu i sušenu rukolu i kriške parmezana. U tu mešavinu dodajte iseckani luk, so, biber i sok od limuna, radi bolje arome.