Svrab anusa (pruritus ani) je vrlo čest zdravstveni problem koji se uglavnom javlja između 30. i 50. godine života i mnogo više je prisutan kod muškaraca nego kod žena.
Svrab je sam po sebi je neugodna i iritirajuća pojava, a u ovom slučaju može biti manje ili više intezivan i trajati dve, tri nedelje ili duži vremenski period. Neretko može biti praćen osipom, peckanjem, crvenilom, otokom, zatim suvom, bolnom i užarenom kožom kao i pojavom čireva. Ukoliko svrab ne prestaje i pojačava se treba se obratiti lekaru kako bi se uspostavila tačna dijagnoza i pristupilo adekvatnom lečenju.
Uzroci svraba anusa
Najčešći uzroci svraba anusa su:
- Hemoroidi – šuljevi (spoljašnji najčešće) koje ima veliki broj ljudi.
- Gljivične infekcije kao što su kandida i tinea.
- Alergijske reakcije kože na anestetike, sredstva za ličnu higijenu, kreme, masti. Alergije se ispoljavaju u vidu kontaktnog dermatitisa ili pojave ekcema na koži.
- Kožna oboljenja kao što su psorijaza i atopijski dermatits.
- Reakcija probavnog sistema na antibiotike pogotovu na tetracikline.
- Herpes zoster koji izaziva nastanak herpesa kod odraslih i malih boginja kod dece.
- Kod dece najčešći uzrok svraba anusa su dečje gliste (Enterobius vermicularis).
- Sistemska oboljenja: dijabetes, bolesti jetre, tumori.
- Proktološke bolesti: analna fisura – pukotina (čir) iz analnog otvora koji se javlja usled dugotrajnog zatvora, analna abrazija – mala pukotina u anusu, analna fistula – mali tunel povezan sa spoljašnjom analnom žlezdom.
- Fekalna inkontinencija – učestala dijareja ili česta stolica u malim količinama.
- Miliarija – iritacija i osip kože usled pojačanog znojenja i toplote uglavnom zbog nošenja uske i sintetičke odeće i donjeg veša.
- Iritacija kože oko anusa usled preteranog pranja, brisanja toalet papirom i upotrebe kozmetičkih sredstava. Loša i neadekvatna higijena kože anusa takođe može biti uzrok iritacije.
- Polno prenosive bolesti koje se često putem genitalnih organa mogu preneti do anusa.
- Parazitska oboljenja.
- Psihogena oboljenja.
Prevencija svraba anusa
Ukoliko svrab nije izazvan već postojećim oboljenjima može se suzbiti na sledeće načine:
- Nemojte se češati jer tako samo dodatno iritirate kožu oko anusa.
- Nosite udobnu odeću i donji veš koji su izrađeni od prirodnih materijala kao što su pamuk i lan kako bi koža mogla da diše. Nikako nemojte da oblačite nešto što je preusko i steže vas.
- Održavajte redovnu i adekvatnu higijenu kože anusa. Nakon obavljanja nužde izbrišite deo oko analnog otvora antibakterijskim vlažnim maramicama ili ga isperite mlakom vodom i obavezno dobro obrišite i osušite mekim peškirom ili toalet papirom koji nema miris.
- Pijte što više tečnosti, vode pre svega, kako biste regulisali probavu i metabolizam.
- Izbegavajte tešku, masnu i začinjenu hranu zbog koje nastaje zatvor, a potom i šuljevi.
- Nemojte koristiti kreme, masti, sapune i druge kozmetičke proizvode za negu kože i ublažavanje iritacije jer uglavnom sadrže jake hemijske supstance koje samo dodatno pogoršavaju postojeće stanje. Umesto njih bolje upotrebljavajte preparate na biljnoj bazi.
- Nemojte upotrebljavati laksative jer izazivaju dijareju koja prouzrokuje iritaciju i osip.
- Izbegavajte upotrebu antibiotika i analgetika osim u slučajevima kada je to neophodno.
- Za ublažavanje crvenila, osipa i iritacije možete koristiti ulja i pudere u prahu za bebe koji imaju umirujuće dejstvo i nemaju jak hemijski sastav jer su namenjeni za nežnu dečju kožu.
- Napravite blagu sedeću toplu kupku koja ima blagotvorno dejstvo na upaljenu i iritiranu kožu. Posle kupke dobro se izbrišite i nanesite vatom limunov sok koji je alkalan i održava ph ravnotežu kože pa samim tim suzbija iritaciju.
Ukoliko su svrab i iritacija kože anusa uporni i intezivni najbolje je da odete na pregled kod doktora koji će utvridti tačan uzrok i prepisati vam odgovarajuće lekove.
Kod kožnih oboljenja koriste se kreme i masti sa kortikosteroidima (hidrokortizon mast i dr.), a kod alergijskih reakcija kože upotrebljavaju se antihistaminici. Protiv kandidijaze i drugih gljivičnih infekcija koriste antimikotične kreme kao što je mikonazol. Masti koje sadrže cinkov oskid stvaraju zaštitini sloj na koži koji sprečava iritaciju i svrab.
Lečenje svraba anusa alternativnim metodama
- Aloja vera je poznata po svom lekovitom, umirujućem i regenerativnom dejstvu na iziritiranu i oštećenu kožu, kao i na ublažavanje simtpoma kod hemoroida. Za smanjenje iritacije i svraba uzmite sveže listove aloje i iscedite gel iz njih koji ćete potom razmazati na kožu oko anusa uz petominutnu blagu masažu.
- Ukoliko su gljivične infekcije uzroci svraba pijte dva puta na dan dve kašike jabukovog sirćeta razmućene u čaši vode ili napravite toplu kupku sa jabukovim sirćetom u kojoj ćete sedeti oko 15 minuta.
- Jogurt je takođe vrlo efikasan kod gljivičnih infekcija, ali ne svaki već isključivo probiotički jogurt. Namažite malo probiotičkog jogurta na kožu anusa i umasirajte da ga koža dobro upije pa ostavite da deluje oko pola sata, a zatim isperite toplom vodom i dobro izbrišite peškirom. Takođe, za bolji i brži efekat pijte dve do tri čaše probiotičkog jogurta dnevno.
- Poznato je da je beli luk vrlo delotvoran u borbi protiv bakterija, virusa i gljivica pa ga možete koristiti i kao preventivu povremeno, a kao terapiju kod dugotrajnog i intezivnog svraba anusa jedite sedam dana svako jutro po dva češnja belog luka na prazan stomak.
- Za ublažavanje svraba anusa stavite na iziritiranu kožu toplu kesicu čaja od ljutića i ostavite da deluje pola sata pa potom isperite mlakom vodom i dobro izbrišite čistim i mekim peškirom.
- Kod iritirane, suve i upaljene kože anusa kao posledice loše probave i stolice vrlo delotvorna je kupka sa ovsenom kašom koja se priprema tako što se dve šolje ovsene kaše stave u mlaku vodu u kojoj se potom sedi oko 20 minuta nakon čega se koža dobro osuši peškirom. Kupku možete koristiti jednom do dva puta na dan trajanju od jedne do dve nedelje.