Zeleni paradajz poznat je po tome što se koristi za spremanje zimnice, umaka i raznih drugih jela. Ne preporučuje se upotreba svežeg zelenog paradajza jer sadrži otrovne sastojke iako ima i lekovite sastojke takođe.
Naime, ova bilja u svežem stanaju sadrži alkaloid solanin koji nije zdrav za ljudski organizam pa je zato zeleni paradajz najbolje pripremiti kao zimnicu ili ga termički obraditi jer u tom slučaju neće izazvati kontraefekte.
Ipak, mali broj ljudi zna da se zeleni paradajz može koristiti i za spoljašnju upotrebu kod lečenja varikoznih proširenih vena na nogama.
Zeleni paradajz je jedan od najefikasnijih lekova za proširene vene i koristi se godinama u te svrhe u tradicionalnoj narodnoj ruskoj medicini i daje odlične rezultate, jer se proširene vene povlače. Pored lekovitih sastojaka koji se najviše nalaze u semenkama paradajza u plodu ove biljke u velikoj količini zastupljena je i supstanca koja ima vrlo slična svojstva kao acetisalna kiselina (aspirin). Acetisalna kiselina deluje kao antikoagulans s obzirom na to da razređuje krv i sprečava njeno zgrušavanje tačnije slepljivanje trombocita i pojavu tromboze. U paradajzu takođe ima dosta flavanoida koji zidove krvnih sudova čine čvršćim, jačim i otpornijim na pucanje.
Lečenje varikoznih proširenih vena sa zelenim paradajzom
Varikozne proširene vene se uz pomoć zelenog paradajza mogu se znatno povući, a takođe ako se tretman često primenjuje njihovo širenje će se suzbiti. Kako biste izlečili varikozne proširene vene potrebno je da zeleni paradajz prvo isečete na kolutove ili kriške koje ćete potom staviti na čvorove proširenih vena kao i na sve proširene vene i mesta gde su svi krvni sudovi uključujući i kapilare vidljivi golim okom. Ostavite zeleni paradajz da deluje sve dok ne osetite peckanje na koži. Kada osetite peckanje sačekajte još minut, dva ako možete da podnesete njegov intezitet a potom isperite noge hladnom vodom. Ovaj tretman praktikujte pet puta na dan po mogućstvu uzastopno jedan za drugim ako možete da izdržite peckanje i primenjujte ga oko dve nedelje. Nakon toga rezultati će biti osetni i vidljivi. Čvorovi će se polako povući, krvni sudovi će postati slabo vidljivi golim okom, a smanjiće se i bol u venama i njihovo oticanje.
Recepti sa zelenim paradajzom
Pored toga što pomaže kod lečenja proširenih vena od zelenog paradajza se mogu spremati vrlo ukusna i zdrava jela, a mi smo pripremili recept za vrlo ukusnu i pikantnu zimnicu sa zelenim paradajzom.
Pikantna zimnica sa zelenim paradajzom bez vinobrana i konzervansa
Sastojci:
2 kg zelenog paradajza
2 kg šargarepe
100 g belog luka
2 kesice crnog bibera u prahu
2 dl suncokretovog ili maslinovog ulja
2 kašike soli
2 kašike sirćeta
Za blanširanje:
10 dl vode
2 kašičice soli
2 kašike šećera
2,3 lovorova lista
2 čena belog luka
Blanširanjem se sastojci omekšavaju, izbacuje se vazduh iz njih i deaktiviraju se enzimi koji mogu da izazovu kvarenje namirnica.
Šargarepu oprati, očistiti i oljuštiti pa iseći na kolutove, a zeleni paradajz oprati i iseći na krupnije kriške. U odgovarajući sud za kuvanje staviti vodu, so, šećer, lovorov list i beli luk (sastojci za blanširanje) i zagrejati do ključanja, a potom dodati zeleni paradajz, šargarepu i beli luk i kuvati još oko 10 minuta na srednjoj vatri. Povrće potom procedite kroz veću cediljku ili đevđir pa ga sameljite na mašini za mlevenje mesa. Proceđenu tečnost sačuvajte u činiji. Potom zagrejte ulje u šerpi pa dodajte samleveno povrće, so i biber pa kuvajte oko 10 minuta na jačoj vatri uz stalno mešanje. Potom skinite šerpu sa šporeta pa naspite sirće i promešajte sve da se sjedini pa sipajte vruće u tegle koje ćete potom potopiti u proceđenu tečnost ili ih pasterizovati u rerni na visokoj temperaturi.