Lan je jednogodišnja biljka koja se uzgajala u Vavilonu još 3000 godina pre nove ere i već tada se dosta znalo o njenim zdravstvenim koristima. Danas za lanenim semenom i lanenim brašnom postoji velika potražnja u prodavnicama zdrave hrane. Laneno brašno se pravi od svežeg mlevenog lana i tako zadržava sve hranljive sastojke.
Može se koristiti za pripremu raznih jela, jer će obogatiti njihov ukus i povećati hranljivu vrednost. Laneno brašno može da bude zamena za obično brašno, pa čak i za jaja i za ulje. Nešto više o lekovitim svojstvima lanenog brašna možete saznati u nastavku teksta, a predstavićemo vam i recepte kako da napravite neka ukusna jela od ovog brašna.
Lekovitost lanenog brašna
Laneno brašno sadrži velike količine omega 3 masnih kiselina, vlakana, lignana i drugih hranljivih sastojaka. Zahvaljujući omega 3 masnim kiselinama, laneno brašno ima pozitivan uticaj na zdravlje srca i pomaže da se snizi nivo lošeg holesterola i krvi. Lignani u ovom brašnu imaju antioksidativno dejstvo, pa ćete redovnom upotrebom lanenog brašna u ishrani ojačati imunitet i sprečiti pojavu raznih bolesti i infekcija. U lanenom brašnu se nalaze oba tipa dijetetskih vlakana, ona koja su rastvorljiva u vodi i koja nisu. Osim toga, laneno brašno pospešuje probavu i blagotvorno utiče na rad creva. Ako budete redovno konzumirali laneno brašno više nećete imati problema sa zatvorom, nadimanjem i gasovima.
S obzirom da ubrzava metabolizam, ovo brašno je dobro i za osobe koje žele da skinu višak kilograma. Laneno brašno ima i detoksikaciono dejstvo jer efikasno apsorbuje i eliminiše toksine iz organizma. Dokazano je i da laneno brašno smanjuje rizik od raznih upalnih procesa u telu. Ono što je važno jeste da laneno brašno spada u bezglutensku hranu, pa se naročito preporučuje osobama koje su alergične na gluten.
Recepti sa lanenim brašnom
Laneno brašno možete dodati u hranu koju inače jedete, na primer kada spremate palačinke, hleb, razna peciva, kolače, torte, mafine itd. Uz dodatak lana jela će imati mnogo bogatiji i orašast ukus. Lanenim brašnom možete zameniti jedan deo od ukupne količine običnog brašna u nekom receptu. Nekoliko kašika lanenog brašna možete dodati i u ovsenu kašu, jogurt ili u supu.
Takođe, možete smanjiti količinu ulja u nekom jelu tako što ćete dodati laneno brašno. Ovo brašno može čak biti i zamena za jaja pri pravljenju raznih torti, mafina, palačinki i kolača. Jedno jaje iz recepta možete zameniti jednom kašikom lanenog brašna umućenog sa 3 kašike tečnosti. Laneno brašno je najbolje da čuvate u zamrzivaču.
Laneni hleb bez glutena
Sastojci:
1 šoljica lanenog brašna
1 šoljica kokosovog brašna
1 kašičica soli
2 kašičice sode bikarbone
10 jaja
½ šoljice otopljenog kokosovog ulja
100 g otopljenog putera
1 kašika jabukovog sirćeta
Način pripreme:
U jednoj posudi pomešajte laneno i kokosovo brašno, so i sodu bikarbonu, a u drugoj umutite jaja i dodajte im kokosovo ulje, topljeni puter i jabukovo sirće. Zatim, pomešajte sastojke iz obe posude uz pomoć miksera. Tada ćete dobiti malo gušću smesu koju treba da naspete u pleh koji ste prethodno podmazali uljem. Vaš hleb treba da se peče oko sat vremena, a nakon toga ga ostavite da se malo ohladi pre upotrebe.
Pica sa testom od lanenog brašna
Sastojci:
½ šoljice lanenog brašna
2 kašičice praška za pecivo
3 jajeta
Maslinovo ulje
So, origano
Način pripreme:
Pomešajte sve sastojke pa im dodajte pola čaše vode i origano. Ostavite testo da naraste a onda ga razvucite, pa stavite u rernu da se peče oko 15-20 minuta. Nakon toga, na testo stavite šta god želite od sastojaka, pa ponovo vratite picu u rernu i pecite još neko vreme.
Laneni puding
Sastojci:
1 supena kašika lanenog brašna
1 supena kašika kokosovog brašna
1 supena kašika organskog kakaa u prahu
1 supena kašika suvih brusnica
2 šoljice mleka
4 kašike mlevenog prosa
1 kašičica cimeta
Način pripreme;
Odvojite pola šolje mleka, a ostatak mleka stavite u šerpu i u njega ubacite suve brusnice i kuvajte na srednjoj temperaturi. U pola šolje mleka koju ste odvojili dodajte mleveni proso, kakao, kokosovo brašno i cimet, pa sve umutite. Dobijenu smesu naspite u mleko sa brusnicama koje je već provrilo. Kuvajte sve oko 3-4 minuta, a kada smesa počne da se zgušnjava dodajte jednu kašiku lanenog brašna. Sklonite šerpu sa šporeta i sve još jednom promešajte. Vaš puding od lanenog brašna je gotov i možete ga nasuti u posudice.
Slatke palačinke sa lanom
Sastojci:
100 g lanenog brašna
2 jajeta
2 banane
½ kesice praška za pecivo
Šumsko voće
Malo soli
Šećer ili med
Način pripreme:
Najpre umutite jaja i laneno brašno, pa u tu smesu dodajte izgnječene banane i prašak za pecivo. Umutite sve, pa dodajte šumsko voće po želji, med ili šećer. Zagrejte tiganj u koji ste stavili ulje, pa nalivajte smesu i pecite oko pola minuta sa svake strane. Ove palačinke ispašće vam malo deblje od običnih, a najbolje bi bilo da ih filujete domaćim džemom.