Paprika je jedno od najlekovitijeg povrća. Izuzetno je bogata vitaminima i mineralima, a ima vrlo malo kalorija. Paprika vodi poreklo iz Južne Amerike, a u 15. veku su je Španci doneli u Evropu odakle je posle preneta u Tursku, a kasnije i u ostale delove sveta. Na Balkanu paprika se najviše uzgaja u Mađarskoj. Postoji mnogo sorti paprika, a osnovna podela je na slatke i kisele vrste. Jedna od najpozantijih i najviše korišćenih sorti na našim prostorima je paprika babura.
U 100 g sveže paprike babure ima 92 % vode, 1g belančevina, 6 g ugljenih hidrata, 1.2 g dijetetskih vlakana i 0.3 g masti. Babura ima izuzetno nisku kalorijsku vrednost koja iznosi oko 20 kalorija na 100 grama. Zato je sadržaj vitamina, minerala i drugih lekovitih i hranljivih sastojaka izuzetno visok. Paprika sadrži provitamin A poznatiji kao beta-karoten kao i vitamin A, vitamine B kompleksa (B1, B2, B6), vitamin E, vitamin C.
Od minerala u sebi ima gvožđe, bakar, magnezijum, kalcijum, mangan, fosfor, cink, natrijum. Takođe, sadrži pantotensku i folnu kiselinu, zatim lutein, likopen,citrin, riboflavin, karotin, kapsaicin, zeaksantin kao i fruktozu, glukozu i monosaharide. Semenke paprike bogate su eteričnim uljima. Babura takođe obiluje fitohemikalijama u koje spadaju i biljni pigmenti koji daju boju povrću. Fitohemikalije imaju antioksidansno dejstvo pa se paprika upotrebljava kao prevencija raznih oboljenja ili za ublažavanje i otklanjanje simptoma postojećih bolesti.
Lekovita svojstva babure
- Babura se najviše koristi zbog vitamina C koga ima do četiri puta više nego pomorandža. Vitamin C jača imunitet i dobar je za prevenciju tumora.
- Vitamin B6 takođe podiže imuni sistem i dobar je za nervni sistem.
- Vitamin A dobar je u prevenciji raznih infekcija i efikasno poboljšava vid.
- Beta-karoten služi za prevenciju tumora dojke.
- Likopen je dobar za suzbijanje nastanka raka jajnika.
- Alkaloid kapsaicin koga najviše ima u žilama u unutrašnjosti ploda oko semenki prepoznatljiv je po ljutom ukusu koji se nekad oseti. Kapsaicin poboljšava apetit i varenje i stimuliše peristatiku creva.
- Od minerala najviše ima kalijuma koji potpomaže aktivnost mišića i uravnotežuje rad bubrega i nervnog sistema.
- Babura takođe ima antiseptička svojstva i suzbija depresivna stanja.
- Koristi se i kao afrodizijak, antireumatik i diuretik (olakšava otežano mokrenje).
- Babura ima širok spektar dejstva i primenjuje se i kod lečenja raznih drugih tegoba i bolesti kao što su:avitaminoza, anemija, alergije, astma, angina pektoris, arteroskleroza, prehlada, kašalj, bronhitis, grip, upala zuba, tegobe sa želucem, nadutost stomaka, hipertenzija, slaba cirkulacija, dijabetes, katarkata, starosno slepilo, impotencija, opadanje kose, reumatizam, osteoporoza, hemoroidi.
Baburu i bilo koju drugu sortu paprike najbolje je jesti svežu jer tada sadrži najviše vitamina, minerala i drugih lekovitih sastojaka. Kiseljenjem paprike u ulju ili na drugi način kao i konzerviranjem gube se neki njeni vitamini i sastojci, ali ne u velikoj meri. Termičkom obradom babura takođe gubi neke vitamine i lekovita svojstva. Zamrzavanjem se gube vitamin C, vitamin B6, vitamin E, kalijum, cink, riboflavin. Ukoliko već iz nekog razloga morate da je stavite u zamrzivač kako biste je sačuvali uradite to neposredno posle berbe i nemojte je držati zamrznutu duže od pet dana.
Recept za babure punjene plavim patlidžanom i tikvicama
Sastojci:
8 babura
2 plava patlidžana
4 tikvice
2 jajeta
200 ml kisele pavlake
6 kašika ulja
so, biber i origano po ukusu
Plavi patlidžan operite, oljuštite, iseckajte na kockice pa posolite i ostavite da odstoji pola sata pre prženja kako bi pustio sok koji ima karakterističan gorak ukus. Tikvice oljuštite i krupno ih izrendajte. U zagrejanom ulju u tiganju propržite patlidžan pa dodajte tikvice i nastavite sa prženjem dok patlidžam i tikvice ne postanu mekani. Pred kraj prženja dodajte začine po ukusu (so, biber i origano) i sve dobro izmešajte.
Pripremite pleh za pečenje koji ćete premazati uljem. Babure za punjenje presecite na pola uzdužno i odstranite semenke iz njih. Polovine babura napunite sa isprženim patlidžanom i tikvicama pa ih stavite u pleh i pecite na visokoj temperaturi od 20 do 30 minuta. Za to vreme napravite premaz tako što ćete umutiti jaja sa pavlakom. Nakon 20ak minuta izvadite paprike iz rerne i premažite ih sa smesom od jaja i pavlake pa pecite oko 10 minuta još. Kada budu pečene ostavite da se malo ohlade i služite tople. Ovo je zdrav i ukusan recept za punjenje paprike sa povrćem bez mesa i konzervansa.