Hrono dijeta je poslednjih godina postala veliki hit širom sveta. Većina ljudi je pre primene hrono dijete dosta čitala o njoj i o iskustvima onih koji su već imali uspeha. Pitanje koje uglavnom muči sve je kako početi. Hrono dijeta podrazumeva ne samo promenu ishrane, već kompletnog načina života.
Dakle, hrono ishranu ne treba posmatrati kao klasičnu dijetu. Ona ne zahteva neka preterana odricanja od hrane. U hrono dijeti je najvažnije kada šta jedemo, odnosno ona predviđa odgovarajuću kombinaciju namirnica za određeno doba dana.
Hrono dijeta počinje restriktivnim periodom koji traje najmanje 30 dana. Pošto u početku sigurno nećete moći da zapamtite sva pravila hrono ishrane, bilo bi dobro da ih zalepite na frižider i da ih pogledate svaki put pre odlaska u kupovinu ili pre spremanja hrane. U nastavku sledi spisak osnovnih namirnica koje treba da kupite pre nego što počnete da držite hrono dijetu.
- Brašno od celog zrna žitarica (ječam, spelta, proso, heljda, raž, ovas itd)
- Žitarice – spelta, proso, heljda, ječam, ovas, kinoa
- Tonus hleb
- Sveže povrće
- Limun i avokado
- Riba i meso
- Semenke – golica, susam, kim, suncokret, lan
- Biljni čajevi – nana, kamilica, majčina dušica, kantarion, matičnjak
- Začini – origano, biber, bosiljak, kurkuma, vlašac, aleva paprika, kari
- Soda bikarbona
- Morska so
Primer jelovnika
PONEDELJAK
Doručak: Hleb (tostiran Tonus ili domaći hleb), pileća prsa, puter, kiselo mleko sa lanom
Ručak: Kupus sa svinjetinom
Večera: Belo pileće meso i brokoli preliveni sokom od limuna i belim lukom
UTORAK
Doručak: Hleb (tostiran Tonus ili domaći hleb), šunka, ajvar
Ručak: Punjene paprike sa mlevenim junećim mesom i prelivene belancetom, malo kisele vode
Večera: Tunjevina, zelena salata i krastavac
SREDA
Doručak: Hleb (tostiran Tonus ili domaći hleb), jaja na oko, šunka, paradajz
Ručak: Batak i karabatak, sveža salata (zelena salata ili crvena paprika) sa limunovim sokom
Večera: Omlet od belanaca sa rendanim tikvicama
ČETVRTAK
Doručak: Kuvani proso sa kiselim mlekom, prženom slaninom i semenkama po želji
Ručak: Ćufte u sosu od paradajza, pire od tikvice i karfiola (ili samo kuvani karfiol)
Večera: Pečena skuša sa kelerabom
PETAK
Doručak: Hleb (tostiran Tonus ili domaći hleb), maslac, kajgana od 2 jajeta sa peršunom
Ručak: Svinjski vrat sa pečenom paprikom
Večera: Pileće belo meso, kupus salata (sa maslinovim uljem i sokom od limuna)
SUBOTA
Doručak: Kuvana heljda sa prženom slaninom i svinjskim vratom, mladi sir, salata
Ručak: Juneći gluaš sa kuvanim povrćem, zelena salata
Večera: Oslić, zelena salata
NEDELJA
Doručak: Hleb (tostiran Tonus ili domaći hleb), pečenica, kajmak, paradajz salata
Ručak: Šaran ili druga masna riba, blitva, sveža keleraba
Večera: Tunjevina sa lukom, kelerabom i rendanom tikvicom, sok od limuna, maslinovo ulje
Saveti i iskustva
Osnovno pravilo hrono ishrane jeste da nije potrebno meriti količine hrane, odnosno treba da jedemo sve dok ne budemo siti. Potrebno je imati 3 obroka dnevno, a razmak između njih mora biti oko 5h. Ujutru pre doručka je važno popiti biljni čaj ili limunadu, a nakon pola sata treba doručkovati. Kada prođe još pola sata popijte kafu koju možete zasladiti stevijom. Doručak treba da bude najhranljiviji obrok u toku dana. Za doručak se jedu pileća prsa, domaće suvo meso, pečenica, šunka, a ponekad i slanina.
Takođe, mlečne proizvode je dozvoljeno jesti samo za doručak, a preporučuju se kiselo mleko, feta sir, mladi sir, grčki jogurt, a ponekad može pavlaka ili kajmak. I ugljeni hidrati se mogu jesti samo za doručak. Peciva se prave samo od integralnog brašna (ražano, heljdino, speltino, ječmeno), uz dodatak semenki i bez kvasca.
Takođe, uvek je dobro u frižideru da držite jedan Tonus hleb jer ako ne stignete da napravite domaći, ovaj kupovni hleb vam može dobro doći. Pred obrok ga samo zagrejte u tosteru. Što se jaja tiče, za doručak se mogu jesti cela jaja, a za ručak i večeru samo belanca. Važno je to da se ne smeju kombinovati različiti proteini niti dve različite vrste mesa. U početku se ne smeju kombinovati ni jaja i mlečni proizvodi. Za ručak treba jesti neko jače meso, poput svinjetine i junetine, salatu i povrće. Od povrća treba izbegavati krompir, pasulj, grašak i boraniju, a cvekla, celer i šargarepa se smeju jesti samo u svežem obliku. Za večeru se jedu lagana piletina, riba, sardine, belance i zeleno povrće. Voće se može jesti tek u kasnijoj fazi dijete, kada već dostignemo željenu kilažu. Pre toga dozvoljeni su samo limun i avokado. Od ulja je dozvoljeno maslinovo, hladno ceđeno suncokretovo ili laneno ulje. Od tečnosti se piju samo čista voda, biljni čajevi i limunada. Dozvoljene su do dve turske kafe dnevno. Treba piti što više tečnosti u toku dana.
Još jedan od saveta je da u početku hrono dijete slobodno jedete obimnije obroke, jer je potrebno da se vaš organizam postepeno navikne na nov način ishrane. Zato jedite dosta i nemojte da se bojite da ćete se ugojiti. Važno je da ne osećate glad i da ne posustanete na početku dijete. Nakon desetak dana, možete smanjiti količine hrane. Ipak, znajte da doručak uvek treba da vam bude najjači obrok i slobodno se najedite, da biste ostali siti do narednog obroka. Važno je da između obroka ne jedete grickalice, a ako ste puno gladni napravite limunadu i pijte što više vode. Ako se slučajno desi da niste u mogućnosti da napravite kvalitetan hrono ručak, uvek sa sobom ponesite šaku badema. To je dovoljno da vas zasiti do večere. Ipak, uvek se trudite da priuštite sebi pravi hrono ručak i uvek uz njega jedite salatu. Od ključnog značaja je da nikada ne preskačete obroke i da jedete čak i ako niste gladni.
Hrono dijeta je generalno bezbedna i može se početi bez konsultacije lekara, ukoliko nemate neke veće zdravstvene probleme. Ova dijeta se preporučuje svima koji žele da imaju vitku liniju. Hrono dijeta veoma brzo daje rezultate. Oni su trajni i nema nikakvih neželjenih efekata. Osim što se trajno gubi višak kilograma, takođe se smanjuje i nivo lošeg holesterola, visokog pritiska i triglicerida. Preporučuje se da se ne merite svaki dan, a rezultate je najbolje videti po garderobi. Na vagu je dovoljno da stajete jednom mesečno. Hrono ishrana ne narušava naš imuni sistem i pravilnom kombinacijom namirnica snabdeva organizam svim potrebnim hranljivim materijama. Hrono režim ishrane se može sprovoditi i u trudnoći, jer će sprečiti gojenje i očuvati zdravlje. Dakle, hrono dijeta je namenjena uspostavljanju zdravstvene i estetske ravnoteže organizma. Uz nju ćete uvek biti siti i izgledaćete lepo. Zato se hrono dijeta preporučuje i kao uobičajeni način ishrane. Naravno, nekada će se desiti da odstupite od nekog pravila hrono ishrane, ali nemote da vas to obeshrabri. Sutradan nastavite kao da se ništa nije desilo.