You are here: Home » Zdravlje » Kako ojačati imunitet prirodnim putem kod dece i odraslih

Kako ojačati imunitet prirodnim putem kod dece i odraslih

Imuni sistem štiti organizam od raznih spoljnih uticaja i izazivača bolesti. Međutim, ukoliko organizam nije dovoljno jak da se izbori sa njima, onda dolazi do slabljenja ili pada imuniteta. Često se dešava da imuni sistem oslabi usled nedovoljnog unošenja vitamina, minerala i ostalih hranljivih materija u organizam. Osim toga, uzroci slabljenja imuniteta mogu biti i razne hemijske supstance i toksini koji se nakupljaju tokom vremena, kao i loše životne navike i stres. Zatim, nedostatak sna, preterano korišćenje antibiotika ili preterana fizička aktivnost takođe mogu dovesti do slabljenja imunog sistema i do povećanog rizika od nastanka raznih oboljenja. Do pada imuniteta najčešće dolazi zimi, pa tada organizam postaje previše osetljiv i podložan infekcijama i bolestima. Međutim, imunitet treba jačati tokom cele godine, a ne samo u zimskom periodu.

Najčešći simptomi pada imuniteta su česte prehlade, nesanica, hronični umor, iscrpljenost i herpes na usni. Osim toga, javlja se povećana potreba za slatkišima, a boja urina postaje tamno žuta usled nedostatka tečnosti u organizmu. Simptomi pada imuniteta su vidljivi i na koži, kosi i noktima. Kosa gubi sjaj i postaje beživotna i ispucala, koža je suva i problematična, a nokti postaju krti i lomljivi. Ne postoji čudotvoran recept ili napitak koji vam može ojačati imunitet. Jak imuni sistem je rezultat raznovrsne ishrane, umerene fizičke aktivnosti i kvalitetnog odmora i sna. U nastavku možete saznati nešto više o načinima na koje možete učiniti vaš organizam jačim i otpornijim na mnoge bolesti.

Kako ojačati imunitet prirodnim putem kod dece i odraslih

Zdrava ishrana:

Pravilna ishrana i eliminacija loših životnih navika donekle mogu sprečiti opadanje imuniteta i održati vas zdravim. Naime, ishrana ima ključnu ulogu kada je u pitanju bilo koji zdravstveni problem. Da biste ojačali svoj imunitet važno je da jedete što više voća i povrća, kao što su brokoli, cvekla, kupus, grašak, paradajz, luk, šargarepa itd. Vitamin C igra veoma važnu ulogu kada je u pitanju imunitet, a ovaj vitamin može se naći u voću poput narandže i limuna, ali i u drugom citrusnom voću. Osim toga, vitamina C ima i u jabukama, kiviju i slatkom kupusu. Važno je znati da voće i povrće koje sadrži vitamin C treba jesti sveže, jer se prilikom kuvanja gubi ovaj vitamin. Od sušenog voća se preporučuju bademi, pistaći, semenke bundeve, suve kajsije i brusnice, brazilski orasi itd. Za imunitet je važan i vitamin A jer ima antioksidativno dejstvo i jača otpornost organizma prema bolestima, kao i vitamini B kompleksa koji suzbijaju bakterijske infekcije.

Zatim, za podizanje imuniteta od velikog značaja je i vitamin D. Ovaj vitamin se proizvodi u koži onda kada smo izloženi sunčevoj svetlosti, pa je to jedan od razloga zašto se gripovi i prehlade mnogo češće javljaju zimi nego leti. Zato se preporučuje da se izlažete umerenim sunčevim zracima bar pola sata u toku dana kada je to moguće. Pošto se zimi vitamin D teško obezbeđuje, važno je unositi ga putem hrane. Treba znati da je ovaj vitamin sadržan u malom broju namirnica, a možete ga naći u žumancetu, ribi i telećoj džigerici, i to u malim količinama. Od izuzetnog značaja za jak imunitet je i beli luk, koji je od davnina poznat po svojim lekovitim svojstvima. Beli luk se smatra jednim od najjačih prirodnih antibiotika. Mlečni proizvodi su takođe važni, a preporučujemo da probate salatu od jogurta i belog luka u koju možete dodati sveže povrće. Vaša ishrana takođe treba da uključuje i probiotike, odnosno dobre bakterije koje žive u crevima. Probiotici imaju pozitivan uticaj na imunitet i smanjuju rizik od raznih alergija i od infekcija respiratornog trakta. Probiotika najviše ima u jogurtu i kiselom kupusu. Supice od povrća i domaće pileće supice su takođe dobar izbor i mogu pomoći da ostanete zdravi i da ojačate imunitet.

U nastavku ćemo vam predstaviti recept za ukusnu supicu koja će vas učiniti zdravim i punim energije. Sastavni deo vaše ishrane bi trebalo da budu i laneno i masinovo ulje, ali i morska riba, jer ove namirnice sadrže velike količine omega 3 masnih kiselina. Ove kiseline povećavaju aktivnost belih krvnih zrnaca i veoma su značajne za pravilno funkcionisanje organizma. Za regeneraciju crvenih krvnih zrnaca i za čišćenje organizma od toksina treba redovno uzimati matični mleč, med, kao i propolis kapi. Za jačanje imuniteta veoma su dobri med i orasi u kombinaciji.

Lekovito bilje. U jačanju imuniteta od velikog značaja je i lekovito bilje, među kojem treba naročito istaći biljke kao što su ehinacea, mačja kandža i ženšen. Ove biljke su od davnina poznate po svojim lekovitim svojstvima i po svojoj sposobnosti da jačaju imunitet.

Dovoljno tečnosti. Od izuzetnog značaja za zdravlje i za jak imunitet jeste i to da u toku dana pijete dovoljne količine tečnosti, a preporučuje se od 6-8 čaša vode dnevno. Osim vode, za zdrav imunitet možete piti limunadu, sveže ceđene sokove i biljne čajeve, kao što su čaj od koprive, čaj od šipka, zeleni i crni čaj. Preporučuje se s vremena na vreme da popijete i čašu vina, jer ono sadrži anioksidanse koji se bore protiv slobodnih radikala i sprečavaju razne bolesti.

Fizička aktivnost. Za jak imunitet važno je da se redovno bavite fizičkom aktivnošću. Preporučuje se da trenirate bar 2-3 puta nedeljno umerenim tempom, a to može biti vožnja biciklom, aerobik, trčanje, ples ili teretana. Zatim, svakodnevne šetnje od oko pola sata takođe su važne za zdravlje. Istraživanja su pokazala da redovna fizička aktivnost smanjuje rizik od prehlada i virusa za oko 50%. Međutim, ono što je takođe veoma važno jeste da se ne preteruje sa fizičkom aktivnošću jer to može imati suprotan efekat. Dakle, fizička aktivnost mora biti umerena, jer i premalo, ali i previše aktivnosti može podjednako uzrokovati pad imuniteta. Takođe, dokazano je da osobe koje imaju redovan seksualni život ređe pate od pada imuniteta.

Dovoljno odmora i sna. Osim fizičke aktivnosti, veoma je važno pronaći dovoljno vremena za odmor i opuštanje. Priuštite sebi toplu kupku, pustite tihu muziku i pokušajte da se oslobodite stresa. Isto tako, kvalitetan san je od ključnog značaja. Nedostatak sna i preterani umor su jedan od glavnih uzroka pada imuniteta.

Higijena ruku. Da biste ojačali imunitet i bili zdravi važno je da vodite računa o ličnoj higijeni, naročito o higijeni ruku. Morate redovno prati ruke jer njima dodirujemo lice i hranu i upravo preko ruku bakterije najlakše mogu dospeti u organizam.

Zelena supa za jačanje imuniteta – recept

Sastojci:

130 g listova mladog kelja

1 šolja bujona od povrća

1 crveni luk

2 čena belog luka

½ avokada

3 kašike maslinovog ulja

Sok od 1 limuna

Morska so i biber

Način pripreme:

Sve sastojke izmiksujte u blenderu kako biste dobili homogenu zelenu smesu. Ovu ukusnu supu možete jesti hladnu, ali možete je i zagrejati na šporetu. Zelena supa se pravi veoma brzo i jednostavno, jer ne zahteva kuvanje. Bogata je hranljivim sastojcima i može pomoći u jačanju imunog sistema.