You are here: Home » Zdravlje » Prirodne maske za lice protiv bubuljica

Prirodne maske za lice protiv bubuljica

Odavno su bubuljice poznate kao problem koji se ne vezuje samo za period adolescencije i puberteta. U zavisnosti od tipa kože, neki se bore sa njima više, neki manje.

Bubuljice su male kožne promene koje nastaju kada se usled pojačanog lučenja ulja, koje služi kao zaštitni sloj kože, zapuše pore. To mesto gde se pora zapuši, se upali i inficira i to se manifestuje pojavom gnojnog čvorića, koji može biti površinski ili potkožni. Najčešće se javljaju na leđima, mada mnogi muku muče i sa njihovom pojavom na leđima, grudima ili na zadnjici. Na ovim mestima se nalazi veliki broj lojnih žlezdi čija preterana aktivnost dovodi do pojave bubuljica.

Opšte je poznato da bubuljice ne bi trebalo cediti i uopšte dodirivati prljavim rukama, jer to samo može pogoršati njihovo stanje. U pubertetu, bubuljice se češće javljaju kod muškaraca, dok se u starijem dobu taj procenat menja u korist žena. Tome umnogome doprinosi svakodnevno korišćenje šminke, njeno nepravilno uklanjanje i uopšte, nedovoljna higijena lica. Do pojave bubuljica na telu može doći i usled korišćenja neodgovarajućih preparata i kozmetičkih sredstava. Možda niste znali, ali na četkici za puder ili sunđeru se može nalaziti više bakterija nego na wc šolji! Zato je neophodno redovno čistiti i dezinfikovati pribor za šminkanje.

Prirodne maske za lice protiv bubuljica

Ukoliko se bubuljice jave potkožno, teže ih je ukloniti i mogu stvoriti mnogo veće probleme od same estetike. Zato je neophodno posetiti dermatologa, jer u ovom slučaju se ne mođete lečiti samo na svoju ruku. U slučaju pojave površinskih bubuljica, možete ih sami tretirati raznim kozmetičkim proizvodima prilagođenim vašem tipu kože, a možete i sami napraviti isto tako delotvorne maske iz sastojaka koje imate u svojoj kuhinji.

Takodje, postoji i dosta dobrih tretmana koji će generalno održavati vaše lice čistim i lepim, a neki od njih su svakako hemijski piling i mikrodermoabrazija.

Maska od meda i cimeta

Med je poznat po svojim antiinflamatornim svojstvima i zato se često koristi u kozmetičkoj industriji. Takođe, odličan je sastojak za hidriranje kože i vraćanje sjaja. Med je i antiseptik koji pomaže da se smanji iritacija kože i crvenilo koje stvaraju bubuljice. Slična svojstva ima i cimet. Pomešajte u činijici med i cimet u razmeri 3 prema 1. Smesa treba da bude kremasta, pa po potrebi dodajte više meda. Nanesite masku direktno na bubuljice. Preporučljivo je da prespavate sa njom, pa da je ujutru isperete toplom vodom, koja će otvoriti pore. Maska će otpušiti pore, a topla voda će učiniti da krv procirkuliše i tako snabde oštećenu kožu kiseonikom. Kako ne bi došlo do novih iritacija, masku koristiti jednom nedeljno. Ne nanosite masku rukama, već tuferima ili komadićem vate. Masku nanesite na prethodno očišćeno lice.

Maska od belanaca

Ovo je jedan od najjeftinijih, a ujedno i najefikasnijih tretmana u lečenju akni i bubuljica. Jaja su sastojak koji svaka kuća ima, a obzirom da vam od njih treba samo belance, žumance možete iskoristiti za pripremu ukusnih đakonija 🙂 Razbijte jedno jaje, pa odvojite belance od žumanca. Za jedan tretman vam je potrebno jedno belance. Lagano ga umutite viljuškom i nanesite tuferom na celo lice, ne samo na bubuljice. Sačekajte dvadesetak minuta i zatim je sperite mlakom vodom. Jedina mana ove maske je što se ne preporučuje osobama koje su intolerantne ili alergične na jaja. Slična je situacija i za prethodno spomenutu masku sa medom.

Maska od sode bikarbone

Soda bikarbona je jedna od najkorisnijih namirnica koje se mogu naći u kuhinji. Napravite gustu pastu od jedne kašike sode bikarbone i dve kašike mlake vode. Dobijenu smesu naneti na čisto lice i ostaviti da deluje desetak minuta, dok ne počne da se suši i steže. Osim kao masku, sodu bikarbonu možete koristiti i kao tonik za svakodnevno čišćenje lica. Soda će isušiti akne, ali i područje oko njih, pa je preporučljivo nakon skidanja maske naneti neku hidratantnu kremu na lice.